Hurá dovolená – nezapomněli jsme vzít Někoho se sebou?

Začíná čas dovolené. Mnozí alespoň na chvíli opouští své domácí prostředí a vydají se na cestu, aby viděli nové věci a prožili nové zážitky. Dává nám to příležitost tak trochu odstoupit od každodenních starostí a tlaků. Máme možnost se více věnovat svým blízkým nebo znovu investovat do našich vztahů, které v průběhu roku jsou spíše samozřejmostí, než že bychom je prožívali s vděkem.
Na co se těšíme o dovolené? Někdo se těší na to, že se konečně pořádně vyspí. Jiný si libuje v aktivní dovolené a zdolá hory i doly. Další se těší na čas, který stráví s přáteli, snoubencem, manželkou, rodinou. Dovolená křesťana by měl být kvalitně prožitý čas. Pokud nechci jen promarnit čas, ale zažít skutečně kvalitní čas, pak si ten čas budu muset naplánovat, neboť vztahy stojí čas. Je potřeba kromě lásky také pořádný doušek disciplíny. Zejména o prázdninách a dovolených nám protéká čas mezi prsty a než se nadějeme, je u konce.
Koho bereme sebou na dovolenou? Nezapomínáme na toho, který je pro náš život nejdůležitější? Nebo jsme naopak rádi, že si konečně uděláme volno od Boha a od Církve? Pokud svůj vztah s Ním beru vážně, pak budu chtít i s Ním o dovolené strávit kvalitní čas. Doporučuji si přibalit Bibli, nějakou doprovodnou duchovní literaturu, růženec. Pokud jedu do cizího prostředí není od věci si přibalit kříž, neboť v dnešní době jej v ubytovacích zařízeních většinou nenajdeme. Neopomeňme se včas optat na nedělní bohoslužby a zvážit, zda by nestálo za to o dovolené navštívit nějakou tu bohoslužbu navíc.
Říká se, že sv. Antonína jednou navštívila jedna stará dáma a stěžovala si, že při své modlitbě nikdy necítí přítomnost Boží. Světec ji radil, aby se v následujících týdnech přestala modlit slovně, ale jen v tichu pobývala na jednom místě, prožívala daný okamžik s radostí, uvědomovala si okolí, ve kterém se nachází, s vděčností, a když se zabývá pletením,aby pletla před Boží tváří. Když se pak po nějaké době vrátila, pravila: Je to zvláštní, ale když se modlím ústy, tak Boha stále nevnímám, ale když jen tak sedím tváří v tvář, tak se cítím být zcela obejmuta Jeho přítomností. Sv. Antonín ji odpověděl: pokračuj v obojím, ale nikdy nezapomeň na druhý způsob modlitby. Snad je to i užitečná rada pro nastávající dovolenou. K tomu vám žehnám +

P. TOMAS