Srní je nepříliš stará horská obec, kterou vybudoval majitel panství Stodůlky baron Schmiedel pro dřevaře v roce 1727 a pojmenoval podle hojného výskytu srnčí zvěře. Historie osídlení je však pravděpodobně starší. Několik zarostlých hald v blízkém okolí svědčí o tom, že se tu v minulosti těžilo zlato. Pro hornickou minulost hovoří i pozlacený orel, který býval umístěn na špičce věže zdejšího kostela. Osada se pomalu rozrůstala na rozlehlou farní obec, kde na začátku 20. století žilo asi tři sta převážně německých obyvatel. Původně v obci sídlili také Královci, strážci hranic. V roce 1788 byl vybudová malý kostelík a poté v roce 1805 na stejném místě kostel Nejsvětější Trojice. Je to jednolodní, slohově nevýrazná stavba s hranolovou věží, z návětrné strany krytá šindelem. Celková rekonstrukce kostela byla v roce 2013 dokončena za značného přispěvní Státního zemědělského intervenčního fondu a řadu malých a velkých dárců.

Pouť je zde první sobotu po datu Nanebevzetí Panny Marie (kolem 15.8.). V roce 1818 byla v Srní jedna z prvních meteorologických stanic. Sloužila až do r. 1845. Na malém hřbitově, z něhož dnes zbylo jen pietně upravené místo, jsou pochováni někteří příbuzní Karla Klostermanna a postavy z jeho děl. V roce 2013 byla obnovena církevní poutní slavnost k Panně Marii Hauswaldské s procesím od Hauswaldské kapli do kostela Nejsvětější Trojice.

Významné události: česko-německá pouť k Panně Marii Hauswaldské (kolem 15. 8), žehnání Hauwaldského pramene (první sobotu v květnu).

Bohoslužby: sobota 17.00 (jednou měsíčně mše sv., ostatně bohoslužba slova, prosím ověřte si to 731625990)

Počet obyvatel: 260

Počet farníků: 5

 

 

 

srní